Ako vám ajurvéda môže pomôcť liečiť vaše telo a myseľ?

Ako vám ajurvéda môže pomôcť liečiť vaše telo a myseľ.

Pokiaľ ide o zvládanie stresu a úzkosti, existuje nespočetné množstvo možností starostlivosti o seba. Od meditácie a jogy až po aromaterapiu a bylinné lieky, nie je nedostatok spôsobov, ako upokojiť dušu. 

Čo ak však nechcete stres len zvládať, ale radšej sa z neho úplne vyliečiť? Pre mnohých ľudí je stres každodenným bojom, ktorý má trvalé následky na našu myseľ a telo. 

Našťastie existuje aj iný spôsob. Starodávna prax ajurvédy ponúka mocné nástroje na opätovné získanie kontroly nad naším zdravím a blahobytom. Uznáva, že, keď cítime stres alebo úzkosť – najmä v dôsledku vonkajších spúšťačov, ako je hektický pracovný rozvrh, alebo toxické vzťahy – naše telá reagujú negatívne uvoľňovaním stresových hormónov, ako je kortizol a adrenalín. 

Tento proces je známy, ako reakcia „bojuj alebo uteč“, ktorá spúšťa telo, aby uvoľnilo tieto chemikálie ako druh obranného mechanizmu proti vnímaným hrozbám.

Čo je ajurvéda?

Ajurvéda, čo v preklade znamená „veda o živote“, je holistický spôsob liečenia, ktorý pochádza zo starovekej Indie.

Vidí ľudské telo ako celok – komplexnú sieť orgánov, tkanív a systémov, ktoré spolupracujú, aby sme boli zdraví a šťastní. Medzi najznámejšie ajurvédske praktiky patria bylinné prípravky, joga a diéta, no filozofia je oveľa viac. 

Ajurvéda uznáva, že naša myseľ a emócie sú pre naše zdravie rovnako dôležité ako to, ako zaobchádzame so svojím telom. Pomáha nám pozerať sa na naše životy holistickou optikou a pochopiť, ako naše každodenné rozhodnutia ovplyvňujú naše zdravie a pohodu.

Prečo je ajurvéda dôležitá pre duševné zdravie?

Ajurvédske praktiky nám pomáhajú naučiť sa reagovať na stres spôsobmi, ktoré sú prospešné pre naše telo a myseľ – namiesto toho, aby sme ako spôsob uvoľnenia používali „boj alebo útek“. 

Keď sa dokážeme správať s láskou a starostlivosťou, dokážeme lepšie odolávať stresorom každodenného života a vyhnúť sa tomu, aby sme upadli do zostupnej špirály úzkosti a depresie. To, ako reagujeme na stres a úzkosť, môže mať v skutočnosti trvalé účinky na naše telo. Keď sa neustále cítime preťažení, naše telá sa nás snažia zo všetkých síl „chrániť“ uvoľňovaním stresových hormónov, ako je kortizol a adrenalín. 

Chronicky vysoké hladiny týchto hormónov vedú časom k pocitom vyčerpania a nízkej energie, zlej kvalite spánku, zvýšeným pocitom úzkosti a depresie, priberaniu, svalovému napätiu a bolestiam, oslabenej imunite a ďalším. 

Preto je dôležité nájsť spôsoby, ako znížiť stres a zvládnuť úzkosť, keď cítime, že prichádza. 

Ajurvédske praktiky nám v tom môžu pomôcť.

Ako ajurvéda pomáha pri strese a úzkosti?

Ajurvédske praktiky nám pomáhajú bojovať proti stresu a úzkosti tým, že nám pomáhajú pochopiť koreň rušivých emócií, ako je hnev a strach. Pripomína nám, že emócie prichádzajú a odchádzajú a, že nemusia ovládnuť a ovládať naše životy. Keď sa cítime vystresovaní kvôli niečomu, čo sa stalo napríklad v práci, ajurvéda nás učí, ako tento pocit prijať, namiesto toho, aby sme sa ho snažili potlačiť. 

Pochopením, že naše emócie sú prirodzené – a niekedy môžu byť dokonca užitočné – môžu začať ustupovať a prirodzene sa uvoľňovať, namiesto toho, aby v našom tele hnisali. 

To nám môže pomôcť vyhnúť sa emocionálnej horskej dráhe a namiesto toho žiť stabilnejší a celkovo šťastnejší život.

Obnovte svoje dóše (typy tela)

Ajurvéda identifikuje tri „dóše“ alebo typy tela: Kapha, Pitta a Vata

Každý typ dóše má špecifické vlastnosti a ľudia s väčším množstvom kapha (voda a zem) alebo Pitta (oheň a voda) v tele sa môžu v dôsledku toho ocitnúť vo väčšej úzkosti a stresu. 

Aj, keď neexistuje jedno riešenie na zvládanie stresu a úzkosti pre každého, ajurvédske postupy nám môžu pomôcť identifikovať naše jedinečné telesné typy a nájsť najlepšie spôsoby, ako na stres reagovať. 

Napríklad jedným zo spôsobov, ako riešiť nerovnováhu v Kapha a Pitta, je jesť potraviny, ktoré viac „vyvažujú Vata“. To nám môže pomôcť upokojiť úzkosť a znížiť pocity nervozity a stresu.

Večerné cvičenia na udržanie rovnováhy

Pretože ajurvéda vidí náš deň ako cyklus – pitta, ako čas medzi východom a západom slnka a vata ako čas medzi západom a východom slnka – môžeme večery využiť na prípravu na zdravší štart do ďalšieho dňa. 

Praktiky ako meditácia, písanie do denníka vďačnosti a joga sú skvelými spôsobmi, ako sa na konci dňa uvoľniť a udržať si duševnú rovnováhu. 

Zapisovanie do denníka vám tiež môže pomôcť premýšľať o svojom dni tak, že si zapíšete, čo sa darilo a akým výzvam ste čelili. To vám umožní vidieť vzorce vo vašom živote, ktoré by ste si inak možno nevšimli a môže to byť dôležitá sebareflexívna prax.

Záver

Ájurvéda je viac než len jedenie dobrého jedla a bylinky – je to o skutočnom pochopení toho, ako funguje naša myseľ a telo, a ako môžeme využiť naše každodenné rozhodnutia na podporu svojho zdravia. 

To môže byť obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí bojujú s úzkosťou, ktorí môžu mať veľký úžitok z praktík, ktoré im pomáhajú pochopiť a zvládať svoje emócie. 

S nástrojmi z Ajurvédy môžete bojovať proti stresu a úzkosti a žiť každý deň s väčšou ľahkosťou a vyrovnanosťou.

Zanechajte komentár