Konopné semená: Vitamínová bomba pre Vaše telo

konopné semená

Konopné semená sú semená rastliny konope (Cannabis Sativa). Konzumácia týchto semien Vám nespôsobí halucinogénne účinky, do svojho jedálnička by ste ich však mali zaradiť, pretože obsahujú veľké množstvo základných živín a potenciálne výhody pre vaše srdce, mozog a pokožku. Či už chcete zlepšiť svoje zdravie alebo obohatiť svoj jedálniček, konopné semienka vás dostanú.

Čo sú konopné semená?

Konopné semená, hoci sú príbuzné s rastlinou konope, obsahujú iba malú alebo neobsahujú žiadnu psychoaktívnu zlúčeninu THC, ktorá sa nachádza v marihuane. Konopná rastlina obsahujúca konopné semená neobsahuje žiadne púčiky a je menej listnatá ako rastlina marihuany. Vzhľadom trochu pripomínajú sezamové semienka a chutia trochu ako kríženec sezamových semienok a slnečnicových semien s príchuťou orieška.

Orechová chuť a univerzálnosť konopných semien ich robí skvelou náhradou za množstvo bielkovín, esenciálnych mastných kyselín a dopĺňa živiny, ktoré sa vyskytujú v mäse a mliečnych výrobkoch.

Aké výhody prináša jedenie konopných semien?

Konopné semená obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, ktoré môžu pomôcť chrániť telo pred voľnými radikálmi. Majú vysoký obsah vitamínu E – antioxidantu, ktorý môže chrániť telesné tkanivo pred poškodením buniek, tkanív a orgánov. Konopné semená sú tiež vynikajúcim zdrojom esenciálnych mastných kyselín, minerálov a vitamínov. Taktiež obsahujú vysoký obsah polynenasýtených tukov (PUFA), ktoré prinášajú sľubné výsledky pri liečbe Alzheimerovej choroby a tiež pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb. 

Tu sú konkrétne zdravotné výhody, ktoré získate ich konzumáciu:

1. Konopné semená majú vysoký obsah bielkovín

Ľudia často dopĺňajú bielkoviny a proteíny mliečnymi výrobkami či mäsom. V súčasnosti však na intoleranciu laktózy trpia milióny ľudí z celého sveta, a pribúda čoraz väčšie množstvo vyznávačov vegánstva a vegetariánstva. Bielkoviny si tak nahrádzajú potravinami ako sú šošovica, hrášok či tofu. 

Konopnému semenu, ktoré obsahuje približne 10 gramov bielkovín na 3 polievkové lyžice, sa však môže rovnať len málo možností. Sú tiež kompletným zdrojom bielkovín obsahujúcich všetkých deväť esenciálnych aminokyselín. Ako bonus je stráviteľnosť konopného proteínu rovnaká alebo lepšia ako proteín z orechov a obilnín.

2. Sú bohaté na minerály a vitamíny

Ako vegánsky zdroj bielkovín obsahujú konopné semená viac ako 20 odrôd vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

Konopné semená sú obzvlášť bohaté na: Riboflavín, Tiamín, Niacín, Folát, Horčík, Draslík, Vitamín E, Fosfor.

3. Sú ľahko stráviteľné

Celé konopné semená obsahujú rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu, ktorá môže podporovať zdravie trávenia. Rozpustná vláknina sa rozpúšťa do gélovitej textúry, čo pomáha spomaliť vaše trávenie. Pomáha vám cítiť sa najedene dlhšie, vďaka čomu vám môže vláknina pomôcť pri kontrole hmotnosti. Nerozpustná vláknina sa vôbec nerozpúšťa. To pomáha jedlu rýchlejšie sa pohybovať vašim tráviacim traktom, aby došlo k zdravému vylúčeniu.

Vláknina je taktiež dôležitá pre zdravé fungovanie srdca, môže zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi, kontrolu hmotnosti, či pleť.

4. Konopné semená majú vynikajúci obsah esenciálnych mastných kyselín

Omega-3 a omega-6, esenciálne mastné kyseliny, ponúkajú rôzne zdravotné výhody. Konopné semená majú veľa týchto mastných kyselín. Ľudské telo si tieto mastné kyseliny nedokáže vyrobiť a musí ich absorbovať z našej stravy. V súčasnej dobe väčšina ľudí konzumuje príliš málo omega-3 a príliš veľa omega-6. Konopné semená však pomáhajú posunúť pomer v prospech omega-3

5. Udržujú vaše srdce zdravé

Približne 18 miliónov ľudí ročne zomrie na celom svete na kardiovaskulárne choroby. V súčasnej dobe je toto ochorenie príčinou najčastejších úmrtí na planéte.

Konopné semená sú skvelým zdrojom horčíka, ktorý pomáha regulovať váš srdcový tep a je spojený s prevenciou kardiovaskulárnych chorôb. Obsahujú tiež kyselinu linoleovú, vďaka ktorej v jednej štúdii zistili zníženú hladinu cholesterolu účastníkov o 15%. Konopné semená môžu pomôcť znížiť krvný tlak, znížiť riziko vzniku krvných zrazenín a urýchliť zotavenie po mozgovej príhode.

6. Prinášajú úľavu od rôznych kožných problémov

Nedostatok mastných kyselín sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, ale bežné sú kožné problémy ako ekzémy, hrubé škvrny na koži a popraskané päty. Nedávne štúdie zistili, že olej z konopných semien môže kvôli svojim mastným kyselinám zlepšiť príznaky atopickej dermatitídy.

Podľa klinických štúdií môžu taktiež potraviny a oleje bohaté na kyselinu gama-linolenovú zmäkčiť pokožku a zmierniť ekzém. Konopný olej či semienka sa môže používať na varenie, aby dodali jedlu výživové výhody, ale môže sa tiež nanášať lokálne na pokožku.

 Ak hľadáte spôsob, ako bojovať s ekzémom, prečítajte si viac v našej téme zameranej na ekzém a používanie CBD.

Ako jesť konopné semená? 

Pokiaľ ide o množstvo, môžete začať s 1 polievkovou lyžicou denne a zvýšiť na štandardnú porciu semien: 28-30 g alebo 3 polievkové lyžice. Konopný olej vykazoval priaznivé účinky v dávkach 20-30 ml denne.

Konopné semená majú bohatú orieškovú chuť a hodia sa do šalátov, smoothies, nátierok, ovsených vločiek. Sú tiež dobrou voľbou pre ľudí s alergiou na orechy. Jednoducho si ich pridajte do vašich receptov alebo vyskúšajte nové recepty, ktoré nájdete na internete.

Ak ste doposiaľ neskúsili konopné semená, berte tento článok ako inšpiráciu, aby ste si ich pridali do nákupného zoznamu a vyskúšali ste ich. Ak ste vegán alebo vegetarián, alebo sa len snažíte vybrať si zdravé jedlo pre seba a svoju rodinu, možno je načase, aby ste ich vyskúšali a zaradili ich do svojho jedálnička.

Zanechajte komentár